Eeterlikud õlid on puhtad taimeessentsid, mida destileeritakse või pressitakse õitest, lehtedest, seemnetest, viljast, varrest, vaigust või puust.

Eeterlikke õlisid kasutatakse alati lahjendatult.

Kodus saab eeterlikke õlisid kasutada: massaaźi õlisegudes, inhalatsiooniks, õhuniisutajas, vannis, kompressina, spreina, vannisoolas, pesu loputusvees, lõhnalambis, saunas.
Kuigi eeterlikud õlid on looduslikud, võib esineda ka nende suhtes ülitundlikkus. Selleks on soovitav teha test tilgutades käe siseküljele paar tilka lahjendamata õli. Tundlikkuse puhul avaldub reaktsioon punetuse, turse või villidena. Eeterlike õlide kasutusalad on väga laialdased-alustades toiduvalmistamisest ja lõpetades palsameerimisega. See kõik kokku moodustabki aroomteraapia.
Eeterlikud õlid avaldavad mõju nii vaimule kui ka ihule. Nad on teada, tuntud oma antibiootiliste omaduste poolest. Samas aitavad kaasa ka seedimisele, eriti peale rasvase toidu ja liharoogade söömist. Kuid kunagi ei kasutata eeterlikke õlisid lahjendamata, kindlasti tuleb jälgida doseerimist. Üksikutel juhtudel võib lahjendamata õlisid kasutada välispidiselt. Eeterlik õli võib olla rahustav, ergutav, valu leevendav, vedelikku väljutav ja hormoone tasakaalustav.
Aroomiteraapias kasutatakse erinevaid õlisid, mis sisaldavad taimeekstrakte. Need imenduvad kehasse massaaži, kümbluse või sissehingamise teel .Igal õlil on oma kasutusala.
Õlid on stimuleeriva toimega ;on antiseptilisi, seente levikut pärssivaid ,toniseerivaid ja puhastavaid õlisid. Aroomimassaaz ja aroomiõlivann on viisid tegelda süvaprobleemidega, millest me võib-olla alateadlikult kinni hoiame.
Eeterlike õlide kasutusalad ning doseerimine:

Eeterlikud õlid

1. massaaž (6-9 tilka 15 ml baasõli kohta);
2. vann (4-6 tilka vanni vee kohta);
3. inhalatsioon (1-2 tilka taskurätikusse või 2-6 tilka 1 l sooja vee kohta);
4. aroomilampides (8-10 tilka);
5. difuuserid (-12 tilka);
6. kompress (10 tilka segada 20 ml baasõliga);
7. saunas (2 tilka 600 ml leiliveele), leili visates sulgege silmad, sest õlide aurud võivad ärritada silmi
2. Eeterlikud õlid tõstavad eluenergiat oma raviomaduste tõttu ning aitavad taastada keha, meele ja vaimu tasakaalu. Nad stimuleerivad loomulikku kaitsemehhanismi ning soodustavad tervenemist nii emotsionaalsel kui füüsilisel tasandil.Eeterlikel õlidel on mitmeid kasutamisviise. Nad stimuleerivad meeldivat meeleolu ja samas ka aitavad vähendada valu ja tuua lõõgastust.
Tuntavate aroomide puhul on nende sisseehingamisel vajalik, et aromaatsed molekulid jõuaksid kindlate närvirakkudeni – haistmisnärvideni, mis asuvad meie ninakoopa ülemises osas. Kui lõhn ärritab neid närvirakke, muudavad nad lõhnastimulaatoriga seotud keemilise energia elektrilisteks impulssideks. Need mõjutavad haistmisnärvi ja stimuleerivad aju teatud osa haistmiskeskust. Sealt kandub aistingusignaal teistesse aju osadesse, kus töödeldakse saavutatud andmed ning sünnib emotsionaalne reaktsioon. Seega võib lihtne eeterlik õli mõjutada tuju ja närvisüsteemi. Eeterlikud õlid lahustuvad rasvades, seega suudavad nad imbuda sarvkihi taha.

Massaažiks lisage paar tilka õli baasõlisse silendamaks ja toniseerimaks nahka. Samuti rahustab see närve, samal ajal stimuleerides energia liikumist, vähendades pinget ja depressiooni.

Kuigi eeterlikud õlid on meeldivad ja lõõgastavad, on nad kõrgelt kontsentreeritud ning vajavad lahjendamist või kasutamist vaid üks tilk korraga.

Iga õli on hoolikalt valitud ja omab vaid talle iseloomulikku omadust. Kasuta neid saavutamaks meeldivat meeleolu, lõõgastamaks pinget ja väsimust, vähendamaks valu ja suurendamaks oma meelte heaolu.

Vältimaks aurustumist hoia pudel tihedalt suletuna. Naturaalsed õlid on ainult väliseks kasutamiseks, enne nahale kandmist kasutage lahjendamiseks baasõli.
Rasedatel konsulteerida arstiga enne õlide kasutamist. Hoida lastele kättesaamatus kohas.
Rasusele nahale sobivad greibi, apelsini, laimi, sidruni, lavendli ja teepuu eeterlikud õlid.
Kuiva naha puhul sobib lavendli eeterlik õli.
Vananevale nahale teeb head apelsini eeterlik õli.

3.Apelsin Citrus sinensis, Citrus aurantium eeterlik õli saadakse vilja koorest. – . Ravib kõhuhädasid, vähendab menstruatsioonivalusid.
Omadused: antibiootik, antidepressant, põletikuvastane, antiseptiline, rahustav, meeleolu parandav, rõõmu- ja rahutunnet tekitav, lõdvestav, diureetiline, puhastab verd, stimuleerib seedimist ja lümfe, toniseerib. Ergutab maksa ja pankrease tegevust, antiseptiline, baktereid hävitav..
Aitab, kui on: väsimus, bronhiit, külmetus, kõhukinnisus, tuhm ja rasune nahk, palavik, soolegaasid, stress, pinge.
Üldiselt mittetoksiline, mitteärritav ja ei tekita tundlikust, kuid ettevaatlik peab olema, kui kasutatakse nahahoolduses.
4. Eukalüpti (Eucalyptus globulus) eeterlik õli saadakse puu lehtedest ja võrsetest. Põhiliselt kasutatakse köhasiirupite, salvide, hambapasta ja ravimite maitsestamiseks.
Omadused: antibiootik, antiseptik, verd puhastav, diureetiline, palavikualandaja, haavu raviv, stimuleeriv.
Aitab, kui on: astma, villid, bronhiit, põletused, külmetus, haavad, palavik, gripp, peavalu, putukahammustus, vaimne väsimus, lihasvalu, halb vereringe, nahapõletik.
Antiseptilised omadused eukalüpti eeterlikul õlil suurenevad ajaga. Ei sobi kasutada koos homöopaatiliste ravimitega. Ei ärrita nahka ega ole toksiline, raseduse ajal ei ole soovitatav kasutada ning ei tohiks kasutada seespidiselt.

Greip Citrus paradiisi eeterlik õli saadakse vilja koorest.- Aitab masenduse ja vaimsete pingete puhul, peavalu puhul. Intensiivistab vedeliku eraldumist organismist, vabastab liigsest kehakaalust ja tselluliidist massaaži abil. Baktereid hävitav, toaõhku desinfitseeriv. NB! UV-kiirtele ülitundlikkus!
Omadused: antidepressant, antiseptik, seedimist soodustav, diureetik, lümfiringet stimuleeriv, toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, tselluliit, külmetus, tuhm ja rasune nahk, depressioon, palavik, peavalu, menstruaalprobleemid, kuumahood, lihaste väsimus, ärevus, ülekaalulisus, soodustab juuste kasvu, toniseerib nahka ja nahakudesid, hoiab naha niiskust.
Mittetoksiline, ei ärrita nahka. Greibi eeterlik õli on kergelt fototoksiline, seega ei tohiks mõnda aega päikese kätte minna, kui seda õli mingil kujul nahale kanda. Mitte kasutada raseduse ajal.
5. Ingver Zingiber officinalis eeterlik õli saadakse taime juurest.- Vaimset ja füüsilist stressi maandav, seedehäireid, kõhulahtisust, reumaatilisi valusid ja merehaigust leevendav, valuvaigistav, söögiisu tõstev, seksuaalsust suurendav.
Omadused: valuvaigistav, antibakteriaalne, antioksüdant, antiseptik, köhavastane, afrodisiakum, tõstab söögiisu, palavikuvastane, lahtistav ja toniseeriv.
Aitab, kui on: artriit, külmetus, köha, väsimus/kurnatus, palavik, parandab mälu, isu puudus, lihasvalu, merehaigus, halb vereringe, iiveldus.
Mittetoksiline, mitteärritav (välja arvatud suures koguses), kergelt fototoksiline ja võib tekitada naha tundlikkust.
6. Lavendel Lavandula angustifolia eeterlik õli saadakse taime õitest- Omab rahustavat toimet kesknärvisüsteemile, soodustab rahulikku ja sügavat und, tugevdab organismi, südant.
Omadused: valuvaigistav, antidepressant, põletiku ja viiruste vastane, antiseptik, köhavastane, diureetik, vererõhku alandav, toimib putukamürgina, rahusti, toniseeriv, haavu raviv.
Aitab, kui on: akne, allergia, mädapaise, bronhiit, põletus, kõõm, depressioon, dermatiit, kõrvavalu, ekseem, palavik, peavalu, ärevus, putuka hammustus, unetus, täid, migreen, psoriaas, kanged liigesed, päikesepõletus, päikesepiste, haavad, köha.
Nimi “lavendel” tuleneb ladinakeelsest sõnast “lavare” ja tähendab “pesema”. Tuntud kui väga effektiivne aine paljude toksiinide vastu.
Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita naha tundlikkust. Vältida raseduse alguses, eriti, kui on oht raseduse katkemisele.
7. Mandariin Citrus reticulata eeterlik õli saadakse vilja koorest.- Tasakaalustab närvisüsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und.
Omadused: antiseptik, rahustav, leevendab krampe ning valusid, soodustab seedimist, kergelt diureetiline, kergelt lahtistav, seedimist ja lümfiringet stimuleeriv, toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, ummistunud ja rasune nahk, kõhukinnisus, seedehäired, unetus, närvipinge, rahutus, armid, venitusarmid.
Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust. Võimalik et fototoksiline, kuigi seda pole kindlalt tõestatud. Mitte kasutada raseduse ajal.
8. Mänd Pinu sylvestris eeterlik õli saadakse männi seemnetest- Õhku puhastav, värskendav. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti ja lihastevalu, suurendab mehelikku potentsi ja elujõudu.
Omadused: mikroobidevastane, antiseptik, viirustevastane, puhastab verd, diureetik, putukamürk, stimuleerib vereringet ja närvisüsteemi.
Aitab, kui on: artriit, astma, bronhiit, tselluliit, külmetus, köha, lõikehaav, palavik, täid, vaimne kurnatus, lihasvalu, stress, kehv vereringe, põskkoopapõletik, valus kurk.
Allergilisel nahal tuleks männi eeterliku õli kasutamist vältida.
9. Sandlipuu Santalum album eeterlik õli saadakse puidust – Masendust, närvilisust ja stressi alandav, unetust raviv, meditsiinis kasutatav negatiivsuse eemaldaja. Põiepõletiku ja hingamisteede põletike raviks. Sobib kõikide nahatüüpide hooldamiseks.
Omadused: antidepressant, antiseptik, afrodisiakum, kudesid kokkutõmbav, rahustav, diureetik, pehmendaja ja toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, ärevus, bronhiit, köha, lõhenenud nahk, depressioon, kuiv nahk, unetus, närvipinge, stress.
Sandlipuud on tänaseks liiga palju maha lõigatud ning on seetõttu suures ohus. Parim alternatiiv on Austraalia sandlipuu või Amyris. Puust on tehtud mööblit, templeid ning on väga oluline ajurveeda, tiibeti ja traditsionaalses hiina meditsiinis. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.
10. Sidrun Citrus med. limonum eeterlik õli saadakse vilja koorest- Värske, puhas, ergutav lõhn. Stimuleerib vereringet ja seedimist. Parandab töövõimet. Tugevdab organismi immuunsüsteemi.
Omadused: antibiootik, antidepressant, antiseptik, kudesid kokkutõmbav, rahustav, seedimist soodustav, diureetik, palaviku-alandaja, toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, rabedad küüned, bronhiit, külmetus, külmavillid, haavad, depressioon, mürke eemaldav, palavik, kurnatus, putuka hammustus, rasune nahk, veenilaiendid, kortsud.
Tuntud kui effektiivne toksiinide eemaldaja. Ei tohiks kasuatada nahal enne päikese kätte minekut. Üldiselt mittetoksiline, võib mõnedel inimestel põhjustada naha ärritust või tundlikkust. Raseduse ajal mitte kasutada.
11. Teepuu Melaleuca alternifolia -eeterlik õli saadakse lehtedest ja võrsetest Antiseptilise toimega. Parandab vastupanuvõimet, kaotab väsimuse. Sobib krooniliste infektsioonide korral. NB! Vastunäidustatud neeruprobleemide puhul! Võib ärritada tundlikku nahka!
Omadused: antibiootik, põletikuvastane, antiseptik, viiruste ja bakterite vastane, immunsüsteemi tugevdaja.
Aitab, kui on: akne, astma, bronhiit, põletus, külmavillid, külmetus, köha, kõõm, palavik, putuka hammustus, rasune nahk, põskkoopapõletik, hamba ja igeme haigused, nahalööve, soolatüükad, haavad.
II maailmasõja ajal toodeti väga palju teepuu eeterlikku õli sõdurite ja madruste tarbeks, et ravida troopilisi infektsioone ja teisi haigusi, mis sõja ajal levisid, kaasaarvatud haavu.

Viide: http://balscand.ee/kasulik-teada/eeterlikud-olid/