Eeterlikud õlid -omadused ja kasulikkus

//Eeterlikud õlid -omadused ja kasulikkus

Eeterlikud õlid on puhtad taimeessentsid, mida destileeritakse või pressitakse õitest, lehtedest, seemnetest, viljast, varrest, vaigust või puust.

Eeterlikke õlisid kasutatakse alati lahjendatult.

Kodus saab eeterlikke õlisid kasutada: massaaźi õlisegudes, inhalatsiooniks, õhuniisutajas, vannis, kompressina, spreina, vannisoolas, pesu loputusvees, lõhnalambis, saunas.
Kuigi eeterlikud õlid on looduslikud, võib esineda ka nende suhtes ülitundlikkus. Selleks on soovitav teha test tilgutades käe siseküljele paar tilka lahjendamata õli. Tundlikkuse puhul avaldub reaktsioon punetuse, turse või villidena. Eeterlike õlide kasutusalad on väga laialdased-alustades toiduvalmistamisest ja lõpetades palsameerimisega. See kõik kokku moodustabki aroomteraapia.
Eeterlikud õlid avaldavad mõju nii vaimule kui ka ihule. Nad on teada, tuntud oma antibiootiliste omaduste poolest. Samas aitavad kaasa ka seedimisele, eriti peale rasvase toidu ja liharoogade söömist. Kuid kunagi ei kasutata eeterlikke õlisid lahjendamata, kindlasti tuleb jälgida doseerimist. Üksikutel juhtudel võib lahjendamata õlisid kasutada välispidiselt. Eeterlik õli võib olla rahustav, ergutav, valu leevendav, vedelikku väljutav ja hormoone tasakaalustav.
Aroomiteraapias kasutatakse erinevaid õlisid, mis sisaldavad taimeekstrakte. Need imenduvad kehasse massaaži, kümbluse või sissehingamise teel .Igal õlil on oma kasutusala.
Õlid on stimuleeriva toimega ;on antiseptilisi, seente levikut pärssivaid ,toniseerivaid ja puhastavaid õlisid. Aroomimassaaz ja aroomiõlivann on viisid tegelda süvaprobleemidega, millest me võib-olla alateadlikult kinni hoiame.
Eeterlike õlide kasutusalad ning doseerimine:

Eeterlikud õlid

1. massaaž (6-9 tilka 15 ml baasõli kohta);
2. vann (4-6 tilka vanni vee kohta);
3. inhalatsioon (1-2 tilka taskurätikusse või 2-6 tilka 1 l sooja vee kohta);
4. aroomilampides (8-10 tilka);
5. difuuserid (-12 tilka);
6. kompress (10 tilka segada 20 ml baasõliga);
7. saunas (2 tilka 600 ml leiliveele), leili visates sulgege silmad, sest õlide aurud võivad ärritada silmi
2. Eeterlikud õlid tõstavad eluenergiat oma raviomaduste tõttu ning aitavad taastada keha, meele ja vaimu tasakaalu. Nad stimuleerivad loomulikku kaitsemehhanismi ning soodustavad tervenemist nii emotsionaalsel kui füüsilisel tasandil.Eeterlikel õlidel on mitmeid kasutamisviise. Nad stimuleerivad meeldivat meeleolu ja samas ka aitavad vähendada valu ja tuua lõõgastust.
Tuntavate aroomide puhul on nende sisseehingamisel vajalik, et aromaatsed molekulid jõuaksid kindlate närvirakkudeni – haistmisnärvideni, mis asuvad meie ninakoopa ülemises osas. Kui lõhn ärritab neid närvirakke, muudavad nad lõhnastimulaatoriga seotud keemilise energia elektrilisteks impulssideks. Need mõjutavad haistmisnärvi ja stimuleerivad aju teatud osa haistmiskeskust. Sealt kandub aistingusignaal teistesse aju osadesse, kus töödeldakse saavutatud andmed ning sünnib emotsionaalne reaktsioon. Seega võib lihtne eeterlik õli mõjutada tuju ja närvisüsteemi. Eeterlikud õlid lahustuvad rasvades, seega suudavad nad imbuda sarvkihi taha.

Massaažiks lisage paar tilka õli baasõlisse silendamaks ja toniseerimaks nahka. Samuti rahustab see närve, samal ajal stimuleerides energia liikumist, vähendades pinget ja depressiooni.

Kuigi eeterlikud õlid on meeldivad ja lõõgastavad, on nad kõrgelt kontsentreeritud ning vajavad lahjendamist või kasutamist vaid üks tilk korraga.

Iga õli on hoolikalt valitud ja omab vaid talle iseloomulikku omadust. Kasuta neid saavutamaks meeldivat meeleolu, lõõgastamaks pinget ja väsimust, vähendamaks valu ja suurendamaks oma meelte heaolu.

Vältimaks aurustumist hoia pudel tihedalt suletuna. Naturaalsed õlid on ainult väliseks kasutamiseks, enne nahale kandmist kasutage lahjendamiseks baasõli.
Rasedatel konsulteerida arstiga enne õlide kasutamist. Hoida lastele kättesaamatus kohas.
Rasusele nahale sobivad greibi, apelsini, laimi, sidruni, lavendli ja teepuu eeterlikud õlid.
Kuiva naha puhul sobib lavendli eeterlik õli.
Vananevale nahale teeb head apelsini eeterlik õli.

3.Apelsin Citrus sinensis, Citrus aurantium eeterlik õli saadakse vilja koorest. – . Ravib kõhuhädasid, vähendab menstruatsioonivalusid.
Omadused: antibiootik, antidepressant, põletikuvastane, antiseptiline, rahustav, meeleolu parandav, rõõmu- ja rahutunnet tekitav, lõdvestav, diureetiline, puhastab verd, stimuleerib seedimist ja lümfe, toniseerib. Ergutab maksa ja pankrease tegevust, antiseptiline, baktereid hävitav..
Aitab, kui on: väsimus, bronhiit, külmetus, kõhukinnisus, tuhm ja rasune nahk, palavik, soolegaasid, stress, pinge.
Üldiselt mittetoksiline, mitteärritav ja ei tekita tundlikust, kuid ettevaatlik peab olema, kui kasutatakse nahahoolduses.
4. Eukalüpti (Eucalyptus globulus) eeterlik õli saadakse puu lehtedest ja võrsetest. Põhiliselt kasutatakse köhasiirupite, salvide, hambapasta ja ravimite maitsestamiseks.
Omadused: antibiootik, antiseptik, verd puhastav, diureetiline, palavikualandaja, haavu raviv, stimuleeriv.
Aitab, kui on: astma, villid, bronhiit, põletused, külmetus, haavad, palavik, gripp, peavalu, putukahammustus, vaimne väsimus, lihasvalu, halb vereringe, nahapõletik.
Antiseptilised omadused eukalüpti eeterlikul õlil suurenevad ajaga. Ei sobi kasutada koos homöopaatiliste ravimitega. Ei ärrita nahka ega ole toksiline, raseduse ajal ei ole soovitatav kasutada ning ei tohiks kasutada seespidiselt.

Greip Citrus paradiisi eeterlik õli saadakse vilja koorest.- Aitab masenduse ja vaimsete pingete puhul, peavalu puhul. Intensiivistab vedeliku eraldumist organismist, vabastab liigsest kehakaalust ja tselluliidist massaaži abil. Baktereid hävitav, toaõhku desinfitseeriv. NB! UV-kiirtele ülitundlikkus!
Omadused: antidepressant, antiseptik, seedimist soodustav, diureetik, lümfiringet stimuleeriv, toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, tselluliit, külmetus, tuhm ja rasune nahk, depressioon, palavik, peavalu, menstruaalprobleemid, kuumahood, lihaste väsimus, ärevus, ülekaalulisus, soodustab juuste kasvu, toniseerib nahka ja nahakudesid, hoiab naha niiskust.
Mittetoksiline, ei ärrita nahka. Greibi eeterlik õli on kergelt fototoksiline, seega ei tohiks mõnda aega päikese kätte minna, kui seda õli mingil kujul nahale kanda. Mitte kasutada raseduse ajal.
5. Ingver Zingiber officinalis eeterlik õli saadakse taime juurest.- Vaimset ja füüsilist stressi maandav, seedehäireid, kõhulahtisust, reumaatilisi valusid ja merehaigust leevendav, valuvaigistav, söögiisu tõstev, seksuaalsust suurendav.
Omadused: valuvaigistav, antibakteriaalne, antioksüdant, antiseptik, köhavastane, afrodisiakum, tõstab söögiisu, palavikuvastane, lahtistav ja toniseeriv.
Aitab, kui on: artriit, külmetus, köha, väsimus/kurnatus, palavik, parandab mälu, isu puudus, lihasvalu, merehaigus, halb vereringe, iiveldus.
Mittetoksiline, mitteärritav (välja arvatud suures koguses), kergelt fototoksiline ja võib tekitada naha tundlikkust.
6. Lavendel Lavandula angustifolia eeterlik õli saadakse taime õitest- Omab rahustavat toimet kesknärvisüsteemile, soodustab rahulikku ja sügavat und, tugevdab organismi, südant.
Omadused: valuvaigistav, antidepressant, põletiku ja viiruste vastane, antiseptik, köhavastane, diureetik, vererõhku alandav, toimib putukamürgina, rahusti, toniseeriv, haavu raviv.
Aitab, kui on: akne, allergia, mädapaise, bronhiit, põletus, kõõm, depressioon, dermatiit, kõrvavalu, ekseem, palavik, peavalu, ärevus, putuka hammustus, unetus, täid, migreen, psoriaas, kanged liigesed, päikesepõletus, päikesepiste, haavad, köha.
Nimi “lavendel” tuleneb ladinakeelsest sõnast “lavare” ja tähendab “pesema”. Tuntud kui väga effektiivne aine paljude toksiinide vastu.
Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita naha tundlikkust. Vältida raseduse alguses, eriti, kui on oht raseduse katkemisele.
7. Mandariin Citrus reticulata eeterlik õli saadakse vilja koorest.- Tasakaalustab närvisüsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und.
Omadused: antiseptik, rahustav, leevendab krampe ning valusid, soodustab seedimist, kergelt diureetiline, kergelt lahtistav, seedimist ja lümfiringet stimuleeriv, toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, ummistunud ja rasune nahk, kõhukinnisus, seedehäired, unetus, närvipinge, rahutus, armid, venitusarmid.
Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust. Võimalik et fototoksiline, kuigi seda pole kindlalt tõestatud. Mitte kasutada raseduse ajal.
8. Mänd Pinu sylvestris eeterlik õli saadakse männi seemnetest- Õhku puhastav, värskendav. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti ja lihastevalu, suurendab mehelikku potentsi ja elujõudu.
Omadused: mikroobidevastane, antiseptik, viirustevastane, puhastab verd, diureetik, putukamürk, stimuleerib vereringet ja närvisüsteemi.
Aitab, kui on: artriit, astma, bronhiit, tselluliit, külmetus, köha, lõikehaav, palavik, täid, vaimne kurnatus, lihasvalu, stress, kehv vereringe, põskkoopapõletik, valus kurk.
Allergilisel nahal tuleks männi eeterliku õli kasutamist vältida.
9. Sandlipuu Santalum album eeterlik õli saadakse puidust – Masendust, närvilisust ja stressi alandav, unetust raviv, meditsiinis kasutatav negatiivsuse eemaldaja. Põiepõletiku ja hingamisteede põletike raviks. Sobib kõikide nahatüüpide hooldamiseks.
Omadused: antidepressant, antiseptik, afrodisiakum, kudesid kokkutõmbav, rahustav, diureetik, pehmendaja ja toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, ärevus, bronhiit, köha, lõhenenud nahk, depressioon, kuiv nahk, unetus, närvipinge, stress.
Sandlipuud on tänaseks liiga palju maha lõigatud ning on seetõttu suures ohus. Parim alternatiiv on Austraalia sandlipuu või Amyris. Puust on tehtud mööblit, templeid ning on väga oluline ajurveeda, tiibeti ja traditsionaalses hiina meditsiinis. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.
10. Sidrun Citrus med. limonum eeterlik õli saadakse vilja koorest- Värske, puhas, ergutav lõhn. Stimuleerib vereringet ja seedimist. Parandab töövõimet. Tugevdab organismi immuunsüsteemi.
Omadused: antibiootik, antidepressant, antiseptik, kudesid kokkutõmbav, rahustav, seedimist soodustav, diureetik, palaviku-alandaja, toniseeriv.
Aitab, kui on: akne, rabedad küüned, bronhiit, külmetus, külmavillid, haavad, depressioon, mürke eemaldav, palavik, kurnatus, putuka hammustus, rasune nahk, veenilaiendid, kortsud.
Tuntud kui effektiivne toksiinide eemaldaja. Ei tohiks kasuatada nahal enne päikese kätte minekut. Üldiselt mittetoksiline, võib mõnedel inimestel põhjustada naha ärritust või tundlikkust. Raseduse ajal mitte kasutada.
11. Teepuu Melaleuca alternifolia -eeterlik õli saadakse lehtedest ja võrsetest Antiseptilise toimega. Parandab vastupanuvõimet, kaotab väsimuse. Sobib krooniliste infektsioonide korral. NB! Vastunäidustatud neeruprobleemide puhul! Võib ärritada tundlikku nahka!
Omadused: antibiootik, põletikuvastane, antiseptik, viiruste ja bakterite vastane, immunsüsteemi tugevdaja.
Aitab, kui on: akne, astma, bronhiit, põletus, külmavillid, külmetus, köha, kõõm, palavik, putuka hammustus, rasune nahk, põskkoopapõletik, hamba ja igeme haigused, nahalööve, soolatüükad, haavad.
II maailmasõja ajal toodeti väga palju teepuu eeterlikku õli sõdurite ja madruste tarbeks, et ravida troopilisi infektsioone ja teisi haigusi, mis sõja ajal levisid, kaasaarvatud haavu.

viiruk
Viiruk.

Viiruk ehk oliibanum on viirukipuust saadav õhu käes kuivatatud kummivaik. Selle põlemisel tekib viirukisuits.

viiruk
Seda kasutatakse kultuses suitsutusrohuna ning ravi otstarbel.
Viiruk on jämedateraline kuni tükiline, läbipaistev, pruunikaskollast kuni punakaspruuni värvi.
10 põhjust süüdata kodus viiruk
Viirukeid ei põletata enam ammu vaid riituste läbiviimisel, need mõnusat aroomi levitavad pulgakesed on populaarseks saanud paljudes kodudes. Ajakiri Naisteleht toob meieni 10 head põhjust, miks peaksime viirukeid põletama.
1. Viiruk ergastab vaimu ja keha.
2. Hajutab ebapuhtuse.
3. Hoiab meeled erksad.
4. On hea kaaslane üksindushetkedel.
5. Toob rahu kiirustavas maailmas.
6. Aitab võtta ühendust teispoolsusega.
7. On seda palju, ei tüdine sellest ometi.
8. On seda vähe, jagub seda siiski piisavalt.

9. Ei vanane aastatega.
10. Ei tee kahju isegi igapäevasel kasutamisel.

Allikas: http://naistekas.delfi.ee/kodu_ja_aed/kodu/10-pohjust-suudata-oma-kodus-viiruk.d?id=67674411
Rohelise tee kasulikkus

tiitlita
Roheline tee sisaldab palju rohkem parkhappeid ja kofeiini, kui must tee. Eelistatakse Jaapanis ja Hiinas ja Kesk-Aasias. Roheline tee stimuleerib seedimist, aitab allergia, ülekaalulisuse puhul, viib organismist välja mürke ja tugevdab veresoonkonda. Roheline tee sisaldab kohvist kuni 50 % vähem kofeiini, kuid tema ergutav toime põhineb tees sisalduval kofeiinile sarnasele ainel teofülliinil, mida kasutatakse astma raviks. Samas on see ka tugev südame stimulaator. Rohelises tees sisalduvad polüfenoolid ja katehhiinid võitlevad organismis vabade radikaalidega ning väldivad DNA muutusi ning blokeerivad kasvajaid soodustavaid aineid. Katsed näitavad, et roheline tee aitab vältida kopsu-, soole-, maksa-, naha-, käärsoolevähki. Tees sisalduvad tugevad fütokemikaalid kaitsevad ka suuõõnevähi eest. Uuringud on näidanud ka rohelise tee mõju kolesteroolitaseme vähendamises, ning tees sisalduv looduslik fluoriid ja polüfenoolid aitavad tõrjuda kaariest ning pärsivad bakterite tegevust, mis tekitavad hambakattu.

Teed on kultiveeritud sajandeid, esmalt Indias ja Hiinas.

Tee on tänapäeval üle maailma kõige laialdasemalt tarbitav jook, millest rohkem juuakse ainult vett. Teed joovad sajad miljonid inimesed,uuringute järgi on rohelisel teel (Camellia sinensis) eriti palju tervisele kasulikke toimeid

Tee jagatakse 3 põhigruppi: roheline, must ja oolong tee. Erinevus seisneb tee töötlemisviisis. Rohelise tee puhul on tegemist fermenteerimata teelehtedega; nendes on võimsate antioksüdantide – polüfenoolide – sisaldus kõige kõrgem.

Antioksüdandid on ained, mis võitlevad vabade radikaalidega- need kahjustavad organismi, põhjustades muutusi rakkudes, DNA kahjustust ning isegi raku hukkumist. Paljude teadlaste arvates mõjutavad vabad radikaalid organismi vananemisprotsessi ja osalevad paljude terviseprobleemide väljakujunemises k.a pahaloomulised kasvajad ning südamehaigused. Antioksüdandid nagu rohelises tees leiduvad polüfenoolid võivad neutraliseerida vabu radikaale ja vähendada või isegi aidata vältida mõningaid nende poolt põhjustatud kahjustusi.

Traditsioonilises hiina ja india meditsiinis kasutatakse rohelist teed stimulandina, diureetikumina (aitab organismil vabaneda liigsest vedelikust), astringendina (kontrollib verejooksu ja soodustab haavade paranemist) ning südame seisundi paradamiseks. Teisteks rohelise tee traditsioonilisteks kasutusaladeks on gaaside ravi, kehatemperatuuri ja veresuhkru regulatsioon, seedimise hõlbustamine ning mentaalsete protsesside parandamine.

Rohelist teed on laialdaselt uuritud inimeste, loomade ja laboratoorsete eksperimentide abil. Nende uuringute andmetel võib roheline tee aidata ravida järgmiseid seisundeid:

1. Ateroskleroos

Inimpopulatsioonidel läbiviidud kliiniliste uuringute andmetel võivad rohelise tee antioksüdatiivsed toimed aidata vältida ateroskleroosi, eriti koronaarterites. Populatsioonil põhinevates uuringutes jälgiti laialdasi inimgruppe pikema aja vältel või võrreldi erinevates kultuurides elavaid või erinevaid dieete järgivaid inimgruppe.

Teadlastel puuduvad kindlad andmed, kuidas roheline tee vähendab kolesterooli või triglütseriidide taseme langetamise kaudu südamehaiguste riski. Uuringute järgi on mustal teel samasugune toime. Teadlaste hinnangul väheneb päevas 3 tassi tee joomisel südameatakkide tõenäosus 11%.

Sellegipoolest lükkas U.S. Food and Drug Administration (FDA) 2006. a mais tagasi teetootjate petitsiooni, milles taotleti luba teepakendile rohelise tee südamehaiguste riski vähendava toime kohta märgise tegemiseks. FDA põhjenduseks oli antud väidet toetavate usaldusväärsete tõendite puudumine.

2. Kõrge kolesterool

Uuringute andmetel langetab roheline tee üldkolesterooli taset ja tõstab HDL („hea“) kolesterooli taset nii loomadel kui ka inimestel. Ühel populatsioonil baseeruva kliinilise uuringu andmetel on rohelist teed joovate meeste üldkolesterooli tase suure tõenäolisusega madalam kui rohelist teed mittejoovatel meestel.

Ühe loomkatse tulemused näitasid, et rohelises tees sisalduvad polüfenoolid võivad blokeerida soolestikust kolesterooli imendumist ning aidata organismil kolesteroolist vabaneda. Teises, väikeses suitsetavaid mehi hõlmavas uuringus leiti, et roheline tee langetab märkimisväärselt kahjuliku LDL kolesterooli taset veres.

3. Pahaloomulised kasvajad

Mitmete populatsioonidel baseeruvate uuringute andmetel võivad nii roheline kui ka must tee aidata vältida vähki.

Vähkkasvajaid esineb vähem riikides, kus juuakse regulaarselt rohelist teed, näiteks Jaapanis. Siiski ei ole võimalik kindlalt väita, et nendes populatsioonidel põhinevatel uuringutes on just roheline tee see, mis vähktõbe väldib.

Varasemate kliiniliste uuringute andmetel on tees – eriti rohelises tees- sisalduvatel polüfenoolidel oluline roll vähktõve vältimises. Teadlaste arvates võivad polüfenoolid aidata hävitada kasvajarakke ning pidurdada nende kasvu.

4. Põletikulised soole haigused (IBD)

Roheline tee võib aidata vähendada Crohn´i tõve ja haavandilise koliidiga kaasuvat põletikku. Juhul, kui roheline tee aitab vältida käärsoole vähki, on see samuti abiks põletikulist soolehaigust põdejatele, sest neil on kõrgem käärsoolevähi risk.

5. Diabeet

Rohelist teed on traditsiooniliselt kasutatud veresuhkru taseme kontrollimiseks. Loomkatsed on näidanud, et roheline tee aitab vältida 1. tüübi diabeeti ja aeglustada juba väljakujunenud diabeedi progresseerumist. 1. tüübi diabeedihaigete organismis sünteesitakse insuliini liiga vähe või üldse mitte; insuliini abil muundatakse glükoos või suhkur energiaks. Roheline tee aitab reguleerida glükoosi ainevahetust organismis.

Mõnedes väikestes kliinilistes uuringutes on leitud, et igapäevane rohelise tee ekstrakti tarvitamine langetab hemoglobiin A1c taset piiripealse diabeediga isikutel.

6. Maksahaigused

Populatsioonil põhinevate kliiniliste uuringute järgi on päevas üle 10 tassi rohelist teed joovatel meestel oht maksaprobleemide tekkeks väiksem. Roheline tee tundub kaitsvat maksa toksiliste ainete, näiteks alkoholi, kahjustava toime eest. Loomkatsetes aitas roheline tee vältida hiirtel maksavähki.

Mitme loom- ja inimuuringu andmetel võib üks rohelises tees sisalduv polüfenool – katehhiin – aidata ravida viirushepatiiti (maksapõletikku). Nendes uuringutes kasutati isoleeritud katehhiini väga kõrges doosis. Ei ole teada, kas madalama katehhiinide kontsentratsiooniga roheline tee omab samasugust positiivset toimet.

7. Kehakaalu langetamine

Kliiniliste uuringute järgi võib rohelise tee ekstrakt kiirendada ainevahetust ja aidata põletada rasvu. Ühes uuringus leiti, et rohelise tee kombinatsioon kofeiiniga võib soodustada kaalulangetamist ja selle säilitamist ülekaalulistel ning mõõdukalt rasvunud isikutel. Mõnede teadlaste arvates vastutavad taime rasva põletava toime eest rohelises tees sisalduvad katehhiinid.

Allikas:http://noelravi.ee/index.php/rohelinetee

2018-03-09T15:07:58+00:00