Salvei on ainulaadse maitsega, mis lisab erilist maitset roogadesse. See toimib hästi koos teiste ürtidega ja täiendab mitmesuguseid toite, lihast kuni mereandideni koos sidruni ja võiga. Retseptides kasutatakse nii värskeid kui ka kuivatatud lehti,  pulbrina.

Päritolu

Salvei on väga pika ajalooga ja seda on iidsetest aegadest kasutatud mitmel otstarbel, alates kurjuse ärahoidmisest kuni naiste viljakuse suurendamiseni. See on pärit Vahemerest ja seda peetakse selle ajaperioodi üheks olulisemaks ravimtaimeks. Roomlased kasutasid salvei seedimise hõlbustamiseks ning seda kasutati ka haavandite, haavade ja kurguvalu raviks. Prantslased muutsid salvei teeks ja kui hiinlased seda proovisid, otsisid nad ravimtaimi ja kauplesid. Salvei  muutus Hiinas oluliseks põllukultuuriks nii raviomaduste kui ka tulusa kaubanduse tõttu.

Kas värskel või kuivatatult?

Salvei on ravimtaim, mis säilitab kuivatamisel suure osa oma maitsest. Sellel pole aga sama heledust, mida leidub värskes salvei. Kuivatamine kontsentreerib maitse ja võib anda ürdile kergelt mõrkja maitse. Seetõttu lisatakse toiduvalmistamisel retsepti vähem kuivatatud ürti kui värskeid. Kuivatatud salvei on kahel kujul: hõõrutud ja pulbristatud. Hõõrutud salvei luuakse lehtede hõõrudes, kuni need muutuvad jämedateralisteks helvesteks. Salvei pulber on väga peene tekstuuriga, mis ei säilita maitset hästi ja seetõttu tuleks seda õigeaegselt kasutada. Kõik versioonid võivad üksteist asendada, kuid kuna nende tugevus on erinev, peavad mõõtmised muutuma. Arvestage, et umbes seitse värske salvei lehte on võrdne 2 tl hõõrutud salvei või 1 tl pulbristatud salvei kohta.

Kuidas see maitseb?

Salvei on terava maitsega ravimtaim, mis lisab roogadele vürtsikust. Sellel on maine maitse, milles on ühendatud tsitruse ja männi lõhnad ja maitsed. Värske versioon on erksam ja vähem mõrkjas kui kuivatatud.

Salvei kasulikud, tervislikud omadused

Sellel ürdil pole mitte ainult omapärast maitset, vaid ka mitmeid toiteväärtuslikke eeliseid. Salvei on kõrge K-vitamiini sisaldusega ning on hea A-vitamiini, kiudainete, kaltsiumi, raua, folaadi, magneesiumi ja mangaani allikas. Samuti sisaldab palju B-vitamiine, C- ja E-vitamiine ning vase ja tiamiini suurtes annustes. Salvei sisaldab ka ohtralt antioksüdante, mille toime parandab  aju talitlust ja mälu funktsioone.

Toiduvalmistamine salveiga

Värskelt salveilt eemaldage lehed vartelt, loputage külma veega ja kuivatage korralikult. Lõika vastavalt retsepti juhistele; salvei lehed viilutatakse, tükeldatakse või hakitakse. Kuivatatud pulbristatud salveid saab lihtsalt retsepti lisada. Salvei suuri lehti saab ka sügavkülmutatuna kasutada, saades maitsva ja krõbeda laastu, mida saab seejärel kasutada garneeringuna või maitsestamiseks mitmesugustel roogadel. See, millal kasutate värsket või kuivatatud salvei, määrab, millal ravimtaim retsepti lisada. Ehkki värsket salvei võib lisada alguses, kuna see on piisavalt tugev, et säilitada maitset kogu küpsetusprotsessi ajal, on kõige parem lisada maitseürt lõppu, et oma ainulaadset maitset paremini kasutada. Kuivatatud salvei tuleks lisada alguses, nii et maitsel oleks aega sulada. Pidage meeles – kui te pole kunagi salveid varem kasutanud, lisage alguses natuke, lisage maitsmiseks veel natuke.

Salveilehed (Salviae folium). Taimetee.

Toetab organismi kaitsevõimet ja immuunsüsteemi. Toetab seedimist ja seedetrakti normaalset funktsiooni. Aitab kaasa menopausiaegsele heaolule. Toetab normaalset higistamist mõõduka ja liighigistamise korral. Rahustav mõju kurgule, neelule ja häälepaeltele.

Päevaseks tarbimiseks soovitatav kogus ning tarvitamisjuhised
Valmistamine: Võtta 1 tl lehti klaasitäie keeva vee kohta, lasta tõmmata 5 minutit, kurnata

Millal peaksite kodu puhastama salveiga? 

 

Saate oma kodu salvei abil igal ajal puhastada. Kuid see on eriti hea idee, kui:

Keegi majas on haige olnud

Teil on olnud külastajaid (eriti kui külastuse ajal jagus negatiivseid emotsioone)

Lähete mediteerima

Tulite koju rahvarohkest piirkonnast (see aitab vabaneda teiste inimeste energeetilistest jääkidest)

Kolite uude koju

Teie majas on olnud argument (arvestatakse ka telefoniargumente)

Märkate, et teie pere on ärrituvam (teismelised lapsed)

Sa oled mõelnud salvei puhastamisele. (See on teie intuitsioon, kes üritab teie tähelepanu sellele tõmmata.)

Korraldasite hiljuti oma kodus pidu.

Samuti võite kõigil ülaltoodud põhjustel puhastada oma autot või ennast, energeetilist välja.

 

Allikas: https://www.thespruceeats.com/what-is-sage-1328645#health-benefits-of-sage