Jadeiit

Jadeiit võib olla rohekasvalge, roheline, smaragdroheline, hall, harva punakas, pruun, violetne kaltsium-magneesium-silikaat, mille värviandvateks koostisosadeks on raud ja kroom.

Hiinlased nimetasid jadeiiti yü ning ta sümboliseeris viit voorust: mõõdukust, õiglust, tarkust, kaastunnet ja vaprust. Neoliitikumis valmistati jadeiidist erinevaid tööriistu, Hiinas aga kultusesemeid. Seal oli ta riigivõimu sümbol. Jadeiidil oli siis suurem väärtus kui kullal. Jadeiiti tundsid ka asteegid ja maiad. Ta kaitses neeruhaiguste eest ja ravis neist. Jadeiitamuletid hoidsid ära õnnetust.

Sarnased mineraalid on nefriit, amasoniit, aventuriin, serpentiin.

Jadeiidi  rahustavad võnkumised mõjuvad tasakaalustavalt kogu inimese organismile. Kosu­tab neere, südant, vereringet (tasakaalustab arteriaalset vererõhku, mis alandab tundlik­kust ilmamuutuste suhtes), ja närvisüsteemi. Mõjub soodsalt rasestumisele, kui see on psüühiliste blokkide tõttu pärsitud. Jadeiit kosutab kogu organismi immuun­süsteemi, ergutab ainevahetust ja tõhustab soolte talitlust. Leevendab neerudega seotud haigusi (neeruvaevused, -kivid, alatalitlus). Sobiv kasutada ka nakkushaiguste, kollatõve ja palaviku korral.

Jadeiit kuulub maagiliseimate kivide hulka, mõjutades nii elusat kui elutut loodust. Sobib väga hästi mõtluskiviks, tuues endaga kaasa hingelise rõõmu ja rahulolu, tasakaa­lustades ja värskendades mõttetegevust ning tundeilma. Ta parandab meeleolu ja väljendusvõimet, andes kasutajale tagasi tema isikupära ja võime armastada.

Jadeiit kannab endas väga tihendatud energiat, jäädes sealjuures püsivaks ja tasakaalustatuks. Sobib maaharijatele, soodustades taimede kasvu. Läänes arvatakse, et jadeiit suurendab sissetulekuid ja kindlustab majanduslikku edu; Idamaades aga leitakse, et kivi piken­davat inimese eluiga ja andvat talle tarkust juurde.

Väga sobiv Vähile,Neitsile, Sõnnile, Kaljukitsele.

Migreenide ja peavalude korral asetada lauba-tshakrale.

Jadeiidi koosseisus on Mendelejevi tabeli enam kui 60 keemilist elementi sellistes proportsioonides, mis võimaldab positiivselt mõjutada paljusid inimese organeid.

Jadeiidist valmistatakse kerisekive, sest jadeiidi soojusjuhtivuse ja sooja salvestavate omaduste täiuslik suhe võimaldab nautida pikaaegset, mõnusat ja “kerget” leili.

Akvaariumide omanikele meeldib jadeiit väga: akvaarium on kaunistatud, kivi tervendab vett läbi desinfitseerimise ja kahjulike bakterite tapmise.